Kas ir mediācija?


Mediācija ir brīvprātīgs process, kurā konfliktējošās puses ar neitrālas trešās personas palīdzību, pašas mēģina atrast konstruktīvu konflikta risinājumu.

Mediācija ir konfliktu risināšanas process, kas ir kā papildinājums un reizē arī alternatīva tiesas procesam un kas ieņem aizvien svarīgāku lomu dažāda veida domstarpību gadījumos. Mediācijas mērķis ir panākt, lai katra konfliktējošā puse panāktu uz savām interesēm vērstu rezultātu. Mediācijā nav zaudētāju. Ar mediācijas palīdzību konflikts var tikt atrisināts ātrākā laikā vai arī no tā var izvairīties pavisam.

Mediācijai raksturīgākās pazīmes

Panākumu rādītāji

Tas ir pārsteidzoši. Strīda puses, kuras (vairs) nevar viena ar otru saprātīgi runāt, kuras tikai abpusēji izsaka pārmetumus un izvirza neizpildāmas prasības. šīs pašas puses dodas pie mediatora un tad pēkšņi tām ir jābūt spējīgām pašām atrast konflikta risinājumu? Jā, tas tā tiešām var notikt. Un tas izdodas diezgan labi, jo panākumu rādītāji ir augsti. Apmēram 80% no visiem mediācijas procesiem beidzas veiksmīgi.

Viedokļi par mediāciju

Mediantu atpakaļsaikne to raksturo. Te būs daži citāti:

Ja Jums liekas, ka mediācija varētu palīdzēt arī Jums konflikta risināšanā, tad Jums būtu jāzina, pie kā Jūs varat vērsties pēc palīdzības. To Jūs atradīsiet šajā sadaļā.

Noderīga informācija:

Tieslietu ministrijas un Valsts kancelejas infografika par mediāciju

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/52/EK

LR MK Koncepcija "Mediācijas ieviešana civiltiesisku strīdu risināšanā"

LR MK Pasākumu plāns koncepcijas īstenošanai

Buklets par biežāk uzdotiem jautājumiem par mediāciju (A4)

Buklets par biežāk uzdotiem jautājumiem par mediāciju (salocīšanai)

Infografika "Soli pa solim"