<< Aprīlis 2021 >>
Prm Otr Tre Cet Pie Ses Svē
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
Aktualitātes > Projekti > Mediācijas popularizēšana un iedzīvināšana Latvijas tiesu sistēmā > Mediācijas konsultācijas

Mediācijas konsultācijas

No 2012. gada februāra līdz 2012. gada augustam Rīgas pilsētas Centra rajona, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas, Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas un Rīgas rajona tiesās tika īstenots pilotprojekts, kura laikā ikvienam interesentam bija iespēja saņemt konsultāciju par jaunu un efektīvu strīdu risināšanas veidu -mediāciju. Konsultāciju laikā tika skaidrots, ka tiesa nav vienīgais konfliktu risināšanas veids un kā ar mediācijas palīdzību pašiem strīda dalībniekiem iespējams atrisināt savu strīdu.

Mediācija jau vairākus gadu desmitus ir atzīts domstarpību risināšanas veids Eiropā un pasaulē. Arī Latvijā plānots pieņemt Mediācijas likumu, kas noteiks juridiskus pamatus mediācijas, kā viena no iespējamiem civiltiesisko strīdu risināšanas veidiem, attīstībai mūsu valstī.

Mediācija ir strukturēts sadarbības process, kurā piedalās strīdā iesaistītās puses un trešā persona-mediators. Mediators palīdz strīdniekiem atrisināt radušās domstarpības, bet, atšķirībā no tiesneša, mediators nepieņem pusēm saistošu nolēmumu, bet, par sava strīda risinājumu, puses vienojas pašas. Mediators ir neitrāla persona, kas nav ieinteresēta strīda rezultātā, bet palīdz strīda pusēm risināt konfliktu, izmantojot sarunu vadīšanas un radošas tehnikas, kā arī uzdodot jautājumus, lai noskaidrotu katras puses situācijas redzējumu un pozīciju, atklātu pušu patiesās vajadzības un intereses un rosinātu pusēm meklēt abpusēji izdevīgus risinājumus.

Mediācijas process ir konfidenciāls - tajā paustā informācija netiek izpausta un paliek tikai starp mediācijas dalībniekiem. Mediācijas process ir brīvprātīgs- katra puse jebkurā laikā var pieņemt lēmumu par procesa izbeigšanu un izvēlēties citus strīda risināšanas veidus.

Mediācijas procesam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tiesas procesu: rezultātu iespējams sasniegt ātrāk nekā tiesā, tiek ekonomēti resursi, puses pašas izvēlas sev pieņemamu risinājumu, tiek saglabātas labas attiecības starp pusēm.

Mediācijas konsultanti tiesās palīdzēja izprast, vai mediācijas process ir piemērots konkrētā strīda gadījumā. Uz mediācijas konsultāciju varēja nākt gan visi strīda dalībnieki, gan viens no tiem. Konsultācijas laikā tiesas telpās tika runāts par mediācijas principiem, mediatora un pušu lomu, mediācijas procesa norisi un iespējām atrast piemērotu mediatoru savam strīdam. Konsultācijas sniedza mediatori, kuri ikdienā veic mediāciju dažādās tiesību jomās: ģimenes, darba, saistību, mājokļa un komerclietās. Konsultācijas tiesās tika sniegtas bez maksas.

Uz mediācijas konsultācijām tika aicinātas gan personas, kuras jau iesniegušas prasību tiesā, gan tās, kuras vēl tikai apsver iespēju risināt strīdu tiesas procesā. Mediācijas process ir iespējams arī tad, kad tiesvedība jau uzsākta un, tāpat kā izlīgums, var tikt piemērots visās tiesas procesa stadijās.

Mediatora konsultācijas projektā iesaistīto tiesu telpās bija pieejamas vienu reizi nedēļā. Informācija par konkrētiem mediatora pieņemšanas laikiem un vietu bija norādīta uz tiesas ziņojumu dēļa vai atrodama tiesas kancelejā.

Pilotprojektu īstenoja Mediācijas padome ar Sorosa fonda-Latvija finansiālu atbalstu.

Mediācija LV
Home